Tento recept vznikol nečakane ako väčšina mojich receptov 🙂 Pôvodne som plánovala urobiť muffiny podľa Anthonyho Williama z knihy Záchrana pečene (pôvodný recept nájdete tu >>>), avšak pomenila som si ingrediencie podľa toho, čo chladnička a špajza dali. Bol to celkom risk, pretože muffiny som po upečení ani neochutnala.
Pokiaľ ste niekedy varili a piekli podľa receptu bez lepku, mlieka a vajíčka, a navyše ste si recept aj upravili, viete, že výsledný efekt nemusí vždy dopadnúť najlepšie. Tento prípad to ale nebol 🙂
Jednu vec som však vedela, že muffiny chcem ozvláštniť jahodovou penou, ktorú som si nedávno vyrobila z rastlinnej smotany na šľahanie. Pridaním rozmixovaných jahôd s kokosovým cukrom vznikla úplne mňamková vec, ktorá bola chuťovo veľmi podobná smotane na šľahanie. Nevedeli sme sa so synom toho dojesť. To je tak, keď sa po dlhom čase vyberiem do Tesca nakupovať a zastavím sa pri chladených rastlinných produktoch 🙂
Tieto muffiny vám odporúčam vyskúšať pretože sú bez lepku, mlieka, vajec, sladené medom a kokosovým cukrom 🙂
Na 12 muffinov budete potrebovať:
1 veľký 0,5 l hrnček (na správny pomer ingrediencií)
1/4 hrnčeka rozdrvených chia semienok >>>
1 hrnček jablkového pyré >>>
3/4 hrnčeka ovsenej bezlepkovej múky >>>
1/2 ČL jedlej sódy >>>
1 KL himalájskej soli >>>
4 PL kokosového cukru >>>
4-5 PL medu alebo iného sladidla
1 PL citrónovej šťavy
1/2 hrnčeka čerstvých čučoriedok (12 z nich si odložte bokom na ozdobenie)
1/4 KL Bourbon vanilkového prášku >>>
Postup:
Rúru predhrejeme na 190 °C.
Do veľkej misy pridáme všetky ingrediencie. Jedlú sódu s citrónovou šťavou používam nakoniec a cesto dobre premiešame. Chia semienka rozmixujeme alebo rozdrvíme (ak nemáte mixér, nechajte ich v celku). Vďaka tekutej zložke teda jablčnému pyré sa aktivujú a pomôžu zlepiť ingrediencie, tým konzistencia cesta zhustne.
Plech na muffiny vystelieme košíčkami. Ak nemáte plech na muffiny použite silikónové formičky. Cesto vkladáme po polievkových lyžiciach (na jeden muffin 2 PL).
Pečieme 22 minút.
Muffiny necháme úplne vychladnúť.
Na jahodovú penu budeme potrebovať:
1 balenie 200 ml rastlinnej šľahačky (31 % tuku) použila som od značky Rama >>> *
4 veľké čerstvé alebo mrazené jahody
3 PL kokosového cukru >>>
Pokiaľ máme mrazené jahody, necháme ich rozmraziť. Rozmixujeme ich s kokosovým cukrom.
Rastlinná šľahačka musí byť plne schladená, aby sa vám podarilo vytvoriť penu. Pomocou ručného šľahača vytvoríme šľahačku (mixujeme cca 2 minúty). Do takto pripravenej šľahačky pridáme rozmixované jahody s cukrom. A dáme do zdobiaceho vrecka s tryskou a tvoríme ľubovoľný tvar peny. Každú muffinku ozdobíme čučoriedkou 🙂
*Rastlinná šľahačka je na báze šošovicovej bielkoviny. Obsahuje modifikovaný škrob a repkový olej. Celé zloženie nájdete tu >>>
Budem veľmi rada, keď sa podelíte v komentároch ako sa vám muffiny podarili 🙂
Ak hľadáte inšpiráciu na jedlá a raňajky bez lepku, mlieka, vajec, cukru, kukurice a ďalších problematických potravín, v mojich ebookoch Jedlo ako liek – 50 receptov pri potravinovej intolerancii a Lahodné raňajky na každý deň – 10 cukorfree receptov nájdete inšpiratívne recepty od raňajok až po sviatočné jedlá.
Ebooky nájdete v tomto odkaze >>>
Som žena, manželka, mama a certifikovaná výživová poradkyňa. Od roku 2018 pomáham ľuďom nájsť si nový spôsob stravovania pri potravinových intoleranciách.
Moja vlastná cesta zbavenia sa ekzému pomocou stravy ma inšpirovala v hľadaní hlbších súvislostí medzi jedlom, našimi emóciami a zdravotnými problémami. Z osobnej skúsenosti viem, že to nie je iba o strave, ale aj o našom vlastnom nastavení a postojoch, ktoré nás často brzdia od možnosti uzdraviť sa. Som autorka knihy Z lásky k vlastnému telu – dovoľte jedlu stať sa vaším liekom >>>, ktorá ukazuje spôsoby ako vnímať svoje telo a dopomôcť si stravou k lepšiemu spôsobu stravovania.
Dnes inšpirujem ľudí prostredníctvom môjho blogu, knihy, e-bookov, videí a poradenstva >>>. Delím sa o svoje skúsenosti, aby každý mohol dovoliť jedlu stať sa jeho liekom. ich ceste za zmenou stravovania.