Stáva sa vám často, že nakúpite nejaké potraviny, ktoré v chladničke skladujete až do dátumu spotreby? U nás sú týmito potravinami veľmi často šampiňóny. A keďže som už bola unavená z monotónnej prípravy šampiňónovej polievky, rozhodla som sa pripraviť z nich chutné hlavné jedlo – stroganov na vegánsky spôsob.
Na prípravu vegan stroganov budete potrebovať:
500 g šampiňónov
2 šalotky
2 strúčiky cesnaku
2 PL olivového oleja
2 PL zahusteného paradajkového pretlaku >>>
150 g ľubovoľného bieleho vegánskeho jogurtu >>>
1 ČL mletej sladkej papriky
4 PL nasekanej petržlenovej vňate
1 ČL plnotučnej horčice (ak netolerujete, vynechajte ju)
Ryža alebo cirok >>> ako príloha
Príprava:
Začneme so šampiňónmi. Ošúpte ich a nakrájajte na pásiky hrubé cca 1 x 1 cm. Použite nepriľnavú panvicu a nakrájané šampiňóny na nej bez oleja a aj vody opečte. Uvidíte, pustia šťavu a o to nám vlastne ide. Aby sa tá prebytočná vlhkosť z nich odparila. Preto ich ani nepodlievajte. Opekajte ich približne 10 – 15 minút, kým nie sú mäkké.
Šalotku očistite a nakrájajte na väčšie kúsky. Cesnak nasekajte nadrobno.
Keď sú šampiňóny mäkké, pridajte nasekanú cibuľu s cesnakom a olivovým olejom. Osoľte a premiešajte. V tomto prípade je cibuľa rozhodujúca, lebo potrebujeme, aby bola uvarená takzvane do sklovita a jemná na skus, preto sa tento proces nesnažte nijak urýchliť a ani skrátiť. Kým sa šampiňóny so šalotkou a cesnakom pripravujú, pripravte si stroganov omáčku.
Do väčšej misy nalejte vegánsky jogurt, tapiokový škrob a zahustený paradajkový pretlak. Všetko dôkladne zamiešajte a pridajte vodu (cca 1 dcl). Keďže v tomto recepte nedávam kyslé uhorky, nahradiť kyslú chuť môžete pridaním horčice.
Pokiaľ horčicu netolerujete alebo sa už dlhodobo vyhýbate octu kvôli pivovarským kvasniciam, pokojne horčicu vynechajte.
Keď je cibuľa mäkká, pridajte zmes s jogurtom na panvicu. Keďže tapiokový škrob potrebuje tepelnú úpravu k tomu, aby začal hustnúť, jedlo sa rýchlo zahustí. Preto podlejte zmes ďalším 1 dcl vody. Dôkladne premiešajte. Ak sa vám zdá byť zmes stále príliš hustá, opätovne podlejte vodou.
Primiešajte mletú sladkú papriku a pridajte nasekanú petržlenovú vňať. Pokiaľ nemáte čerstvú, nič sa nedeje. Ja som použila zmrazenú. Tento stroganov podávajte s ryžou alebo cirokom.
Dobrú chuť!
Budem rada, keď sa podelíte v komentároch, ako sa vám tento recept podaril.
Ak hľadáte inšpiráciu na jedlá bez lepku, mlieka, vajec, cukru, kukurice a ďalších problematických potravín, v mojom eBooku Jedlo ako liek – 50 receptov pri potravinovej intolerancii nájdete inšpiratívne recepty od raňajok až po sviatočné jedlá.
Ebook nájdete v tomto odkaze >>>
Som žena, manželka, mama a certifikovaná výživová poradkyňa. Od roku 2018 pomáham ľuďom nájsť si nový spôsob stravovania pri potravinových intoleranciách.
Moja vlastná cesta zbavenia sa ekzému pomocou stravy ma inšpirovala v hľadaní hlbších súvislostí medzi jedlom, našimi emóciami a zdravotnými problémami. Z osobnej skúsenosti viem, že to nie je iba o strave, ale aj o našom vlastnom nastavení a postojoch, ktoré nás často brzdia od možnosti uzdraviť sa. Som autorka knihy Z lásky k vlastnému telu – dovoľte jedlu stať sa vaším liekom >>>, ktorá ukazuje spôsoby ako vnímať svoje telo a dopomôcť si stravou k lepšiemu spôsobu stravovania.
Dnes inšpirujem ľudí prostredníctvom môjho blogu, knihy, e-bookov, videí a poradenstva >>>. Delím sa o svoje skúsenosti, aby každý mohol dovoliť jedlu stať sa jeho liekom. ich ceste za zmenou stravovania.