Milujem prípravu nových jedál. V poslednom čase ale viac ako experimenty v kuchyni oceňujem skutočne rýchle jedlá, obzvlášť pri eliminačnej diéte a malom dieťati. Pizzu som doteraz považovala za pokrm, pri ktorom sa človek namaká. Možno kváskujete ako ja a teda poznáte ten scenár: pripraviť rozkvas, nechať vykvasiť, zamiesiť cesto s rozkvasom, nechať vykvasiť a následne vyvaľkať a prekladať. A držať si palce, aby vám ingrediencie nepopadali na zem.
Úprimne, zapotila som sa až na zadku pri predstave, že budem musieť toto všetko absolvovať pri mojom synovi 🙈
Ako to urýchliť a vyhnúť sa stresu?
Mala som doma kúpenú hookaido tekvicu a pri pohľade na ňu mi to napadlo. Pripravím pizzu z nej. Viem, znie to šialene, ale tá pizza je fakt výborná a nie je na nej poznať tekvicová chuť. A dá sa navyše pripraviť aj pri malom dieťati, ktoré to poňalo ako zábavu 🙂 Preto nádych a výdych, dokonalosť z krásneho cesta stranou a vyskúšajte pizzu aj vy z tekvice hokkaido 🙂 Ja som to zvládla aj v priestoroch malej kuchyni, kedy som cesto vaľkala na zemi na drevenej doske 😀
Čo budete na prípravu pizze potrebovať?
(Cesto na cca 4 pizze)
➡️ 1 hokkaido tekvica (moja kúpená mala v očistenom stave bez jadierok 850 g)
➡️ 1 hrnček gaštanovej múky >>>
➡️ 1 hrnček cícerovej múky >>>
➡️ 1 a 1/2 hrnčeka tapiokovej múky >>>
➡️ 1 hrnček ovsenej bezlepkovej múky >>>
➡️ 1/2 hrnčeka pšenovej múky
➡️ štipka soli
(Ingrediencie pizza)
➡️ základ na pizzu paradajkový pretlak >>>
➡️ šunka, sardinky, vegánsky syr, cibuľa, paradajky (čokoľvek, čo ľúbite a na čo máte chuť) 🙂
➡️ rukola alebo šalátový mix s obsahom rukoly
Postup (cesto):
Hokkaido očistíme od jadierok (šupku nechávam) a nakrájame na kocky. V parnom hrnci uvaríme vodu a tekvicu sparíme. Keď je tekvica mäkká, popučíme ju pučidlom na zemiaky. Pridáme múky, soľ a vymiešame cesto. Osobne som cesto vypracovala rukami. Pripravené cesto rozdelíme na tri časti.
Keď budete cesto ochutnávať, nezľaknite sa výraznej strukovinovej chuti z cícerovej múky. Pečením sa chuť takmer stratí.
V tejto časti si predhrejeme rúru na 230 ° C.
Na pracovnú dosku položíme papier na pečenie a pridáme jednu časť cesta. Prikryjeme ju druhým papierom na pečenie a vyvaľkáme valčekom alebo zavaraninovým pohárom cesto na hrúbku cca 0,5 cm. Aby som zachovala okrúhly tvar pizze, vyvaľkané cesto som si obkreslila formou na pizzu. Zvyšok cesta som vyrezala a použila na ďalšiu pizzu. Kruh cesta, ktorý mi zostal na papieri na pečenie som opatrne preniesla spolu so s papierom na pečenie na pizzovú formu. Cesto potrieme paradajkovým pretlakom, posypeme oreganom a pridáme ľubovoľné ingredience (šalát ako rukola a podobne odporúčam pridať až po upečení – v rúre by vám zvädol).
Pečieme 12 – 15 minút.
TIP:
Osobne som využila funkciu steambake pri pečení, teda pečenie na pare s použitím 250 ml vody.
Napíšte mi, ako sa vám pizza podarila 🙂
Som žena, manželka, mama a certifikovaná výživová poradkyňa. Od roku 2018 pomáham ľuďom nájsť si nový spôsob stravovania pri potravinových intoleranciách.
Moja vlastná cesta zbavenia sa ekzému pomocou stravy ma inšpirovala v hľadaní hlbších súvislostí medzi jedlom, našimi emóciami a zdravotnými problémami. Z osobnej skúsenosti viem, že to nie je iba o strave, ale aj o našom vlastnom nastavení a postojoch, ktoré nás často brzdia od možnosti uzdraviť sa. Som autorka knihy Z lásky k vlastnému telu – dovoľte jedlu stať sa vaším liekom >>>, ktorá ukazuje spôsoby ako vnímať svoje telo a dopomôcť si stravou k lepšiemu spôsobu stravovania.
Dnes inšpirujem ľudí prostredníctvom môjho blogu, knihy, e-bookov, videí a poradenstva >>>. Delím sa o svoje skúsenosti, aby každý mohol dovoliť jedlu stať sa jeho liekom. ich ceste za zmenou stravovania.