Keď som sa detailnejšie začínala venovať problematike potravinových intolerancii, snažila som sa zorientovať v tom, aké sú rozdiely medzi potravinovou intoleranciou, alergiou a samotnou histamínovou intoleranciou. Mnohí z nás si to doteraz pletú a hádžu tieto pojmy do jedného vreca, pritom sa jedná nielen o odlišný mechanizmus, ale hlavne o tvorbu protilátok, ktorú si naše telo vytvára ako obranu.
Som preto veľmi rada, že sa tomuto okruhu venuje čoraz viac odborníkov, ktorí majú s danou problematikou bohaté skúsenosti, o ktoré sa dokážu ďalej podeliť. Ing. Janka Trebulová, výživová poradkyňa s dlhoročnými skúsenosťami, je jednou z nich.
Ako dlho sa zaoberáte výživovým poradenstvom a prečo ste sa rozhodli práve pre túto profesiu?
Vždy som chcela ísť študovať medicínu, no žiaľ to sa mi nesplnilo. Tak som sa rozhodla, že budem študovať niečo, čo dáva zmysel. A práve vtedy otvárali na SPU v Nitre odbor Vedecká výživa ľudí. Zdalo sa mi to ako odbor, ktorý má stále niečo spoločné zo zdravím. A nemýlila som sa. Má toho viac, ako by si mnohí uvedomovali.
Od ukončenia školy som 13 rokov pracovala vo farma biznise, kde som 3 roky pracovala s kardiológmi, 7 rokov som mala na starosti detskú výživu a zvyšné 3 roky enterálnu výživu. Potom som si v roku 2013 založila s.r.o, a odvtedy sa intenzívne venujem výžive ako takej, potravinovým intoleranciám, diétam pri rôznych ochoreniach a všetkému, čo súvisí s výživou.
Aký je rozdiel medzi alergiou na potraviny a intoleranciou?
V praxi som sa presvedčila, že mnohí v tom nemajú jasno. A to nielen laická verejnosť, ale aj veľa lekárov. Sú výborní odborníci vo svojom odbore, no výživu často nepovažujú za dôležitú súčasť zdravia. Ale vrátim sa k tým rozdielom. Rozdielov medzi potravinovou intoleranciou a alergiou je viacej. Alergia sa prejaví ihneď, ako niečo zjete a ste na to alergický. Potravinová intolerancia sa môže prejaviť za niekoľko hodín až dní.
Najčastejšie príznaky alergie sú začervenanie pokožky, sťažené dýchanie, svrbenie, vyrážky, nádcha, opuch. U potravinovej intolerancie sú to skôr tráviace ťažkosti, bolesti brucha, hnačky, no môže to byť aj únava, bolesť hlavy, zhoršená pokožka ( suchá, vyrážky), ale aj strata hmotnosti alebo naopak priberanie. Pri alergii stačí aj malé množstvo potraviny a telo okamžite zareaguje.
Pri potravinovej intolerancii závisí reakcia organizmu od množstva prijatej látky. Významný rozdiel je aj v mechanizme účinku. Pri alergii telo tvorí protilátky IgE a pri potravinovej intolerancii zasa protilátky IgG. Teda z tohto vidieť, že tých rozdielov je naozaj veľa, hoci často dochádza k ich zámene.
Aké bývajú prejavy pri alergii a aké pri intolerancii? Je vôbec možné ich rozlíšiť?
Ako som spomínala vyššie niektoré z príznakov majú podobné, mnohé sú však odlišné. Ďalšími spoločnými znakmi potravinovej alergie a potravinovej intolerancie sú príznaky. Pri alergiách sú najčastejšími príznakmi sťažené dýchanie, opuch, nádcha, svrbenie, začervenanie, v horšom prípade anafylaktický šok.
Pri potravinovej intolerancii je portfólio príznakov značne širšie. Sú v niektorých prípadoch podobné ako u alergie, no často sú to aj akné, nespavosť, zápcha alebo naopak hnačka, ekzémy, plynatosť, obezita, strata hmotnosti, problémy s koncentráciou, migréna, syndróm nepokojných nôh. Niektoré príznaky by sme v skutočnosti ani nepriradili k potravinovej intolerancii.
Často si myslíme, že ak niečo súvisí s jedlom, tak sa nepriaznivý účinok musí automaticky prejaviť v zažívacích ťažkostiach. Teraz však máte možnosť zistiť, že nie vždy to tak je. A aj napríklad také akné alebo hyperaktivita, prípadne nespavosť môžu mať korene v potravinovej intolerancii. Preto je dôležité, aby ste to nezanedbali a venovali tomu aj patričnú pozornosť.
Často si myslíme, že ak niečo súvisí s jedlom, tak sa nepriaznivý účinok musí automaticky prejaviť v zažívacích ťažkostiach. Teraz však máte možnosť zistiť, že nie vždy to tak je. A aj napríklad také akné alebo hyperaktivita, prípadne nespavosť môžu mať korene v potravinovej intolerancii.
Aká je pravdepodobnosť, že sa stav človeka zhorší, keď dlhodobo konzumuje to, čo mu škodí?
Ja položím obdobnú otázku. Aká je pravdepodobnosť, že sa človeku stav zhorší ak je chorý a nelieči sa? Odpoveď – veľká. Ak je človek chorý a začne sa liečiť, jeho stav sa bude zlepšovať až sa vylieči (samozrejme závisí to od ochorenia, pretože nie všetky sa dajú vyliečiť). Ak človek dlhodobo konzumuje potraviny, ktoré neprospievajú či škodia jeho organizmu, telo začne po čase rezignovať, prestane proti daným potravinám „bojovať“ a zdravotný stav človeka sa zhorší.
Môže sa to prejavovať ako napríklad únava, nafukovanie, zhoršená kvalita vlasov, no postupne to môže prejsť aj do závažnejšieho poškodenia zdravia.
Ak človek dlhodobo konzumuje potraviny, ktoré neprospievajú či škodia jeho organizmu, telo začne po čase rezignovať, prestane proti daným potravinám „bojovať“ a zdravotný stav človeka sa zhorší.
Čo je vlastne histamínová intolerancia? Je možné sa z nej vyliečiť?
Pokúsim sa to vysvetliť tak, aby to bolo čo najviac pochopiteľné. HIT – histamínová intolerancia je stav, kedy dochádza k nerovnováhe medzi prísunom histamínu a schopnosťou odbúrať ho. Na základe toho vznikajú histamínové prejavy. Táto nerovnováha môže byť spôsobená zvýšeným obsahom histamínu v potrave, prísunom uvoľňovačov histamínu v potrave, alebo prísunom látok blokujúcich enzým, ktorý histamín rozkladá (diamínooxidáza). Príznaky môžu byť spôsobené aj nadmerným vyplavením telu vlastného histamínu z granúl mastocytov.
Či je HIT vyliečiteľné alebo nie, to je veľmi individuálne. Niekto po eliminačnej diéte môže opätovne konzumovať dané potraviny a nemá žiadne príznaky. Niekto už vôbec nemôže určité druhy potravín konzumovať. Niekomu stačí napríklad len hlt syra a iný s HIT-om môže zjesť syru plný tanier a až potom sa začnú prejavovať príznaky. Každý človek, ktorý má HIT si musí odsledovať, ktorú potravinu môže v akom množstve konzumovať.
Prečo je podľa vás dôležité prestať konzumovať potravinu, ktorá telu škodí?
Jednoznačne preto, aby sa telo od nej vyčistilo. Akonáhle danú „škodlivú potravinu“ konzumujeme dlhodobo, telo sa venuje jej „likvidácii a odbúraniu“ z tela a nemôže normálne fungovať. Ak ju prestaneme konzumovať, telo nemusí s danou potravinou bojovať, môže normálne fungovať a telo sa postupne od danej potraviny vyčistí.
Po akom čase by mohol klient opätovne zaradiť potravinu do svojho jedálnička? Čo je potrebné pri opätovnom zaradení sledovať?
Zaradenie škodlivej potraviny opätovne do jedálnička je veľmi individuálne. Niekomu stačia na vyčistenie organizmu 3 mesiace, niekto ani po 2 rokoch nemôže danú potravinu konzumovať. Ja jednoznačne odporúčam držať diétu minimálne 6 mesiacov. No, mala som klientku, ktorá ani po 1 roku a 10 mesiacoch nemohla do jedálnička zaradiť pšenicu. Akonáhle ju zaradila do jedálnička aj v malom množstve ihneď ju nafukovalo. Ak danú potravinu zaraďujeme opätovne do jedálnička, je potrebné sledovať nežiadúci účinok a to môže byť už spomínané nafukovanie, hnačka alebo opačne zápcha, únava, bolesť hlavy, začervenanie pokožky a pod.
Ak danú potravinu zaraďujeme opätovne do jedálnička, je potrebné sledovať nežiadúci účinok a to môže byť už spomínané nafukovanie, hnačka alebo opačne zápcha, únava, bolesť hlavy, začervenanie pokožky a pod.
Ako je možné zistiť, či niekto má potravinovú intoleranciu? Ktoré testy sú podľa vás najspoľahlivejšie?
Pri potravinovej intolerancii sa daná potravina nedá určiť vylučovacou metódou. Keďže príznaky sa môžu prejaviť až na druhý deň. Takže tam to neviete určiť, ktorá to je potravina, keďže ste v priebehu toho dňa pojedli rôzne jedlá.
Na trhu sú viaceré druhy testov. Sú malé, ktoré sú skôr také orientačné a dajú sa urobiť na počkanie. Je tam základných 59 druhov potravín. A potom sú veľké laboratórne testy, kde sa odoberie klientovi krv, pošle sa do špecializovaného laboratória a výsledky máte do 10 dní. Tam sa už testuje viac ako 220 druhov potravín. Tieto väčšie sú určite spoľahlivejšie, lebo vám ukazujú aj číselnú hodnotu. Tie malé ukazujú len či je daná potravina pozitívna alebo nie.
Je potrebná detoxikácia pri diéte?
Akonáhle odstránite z jedálnička „škodlivú“ potravinu a nahradíte ju inou, ktorá vášmu telu bude prospievať, tak sa telo začne čistiť, čiže detoxikovať od škodlivých potravín. Takže nejaká špeciálna detoxikácia nie je potrebná.
Je možné, že sa na začiatku diéty klientom príznaky zhoršia?
Určite to je možné. Uvediem krásny príklad z praxe. Mala som klientku, ktorej bolo niečo cez 40 rokov. Začala sa jej zhoršovať kvalita pleti, mala akné, ktoré jej nemizlo. Bola aj u kožnej lekárky, no veľmi to nepomáhalo. Dala si urobiť testy potravinovej intolerancie. Mala tam celkom slušnú škálu potravín, ktoré jej škodili. Tak som jej urobila jedálniček tak, aby som jej vyradila dané potravina a nahradila inými potravinami tak, aby nemala deficit vitamínov, minerálov a ostatných pre telo dôležitých zložiek potravy.
Upozornila som ju na to, že po prvých dňoch sa jej môže pleť zhoršiť. Na 3 deň mi volala, že vyzerá príšerne, veľmi ju to akné bolí a má ho vo väčšom množstve ako pred tým. Povedala som jej, nech 1-2 dni ešte vydrží a potom to začne ustupovať. A tak aj bolo keď prišla po mesiaci na kontrolu, pleť bola s minimom vyrážok, zlepšilo sa jej trávenie, necítil únavu. Na vysvetlenie, to zhoršenie nastáva z dôvodu čistenia organizmu. Všetky tie škodliviny, ktoré sa uložili v našom tele sa dostávajú z tela von. Najskôr je to vo veľkom množstve a aj telo bojuje, potom je to už plynule, až sa telo vyčistí a môže spokojne fungovať.
Akú rolu zohráva psychika pri stravovaní?
Veľkú, podobne ako v iných našich životných situáciách. Opäť pekný príklad z praxe. Ak prišiel klient/klientka, že chce zmeniť stravovanie kvôli sebe, lebo má zdravotné problémy, alebo chce len schudnúť, tak to vo väčšine prípadov dotiahli do konca. A aj si potom svoju váhu a štýl stravovania udržali.
Ak však príde klient, že chce skúsiť schudnúť, alebo chce schudnúť lebo aj suseda, lebo sa chce páčiť manželovi, lebo… vo väčšine prípadov to nevydržia a vrátia sa k pôvodnému stravovaniu. Je to preto, že sami vo svojom vnútri, vo svojej hlave nie sú presvedčení, že to naozaj chcú. Preto im aj poviem, že pokiaľ to nerobia pre seba, tak im to dlho nevydrží.
Je možné, že niekto môže trpieť dokonca v dôsledku zlého stravovania depresiami alebo inými duševnými poruchami?
Áno, je to možné. Jedna štúdia dokonca tvrdí, že nesprávne stravovanie (veľa spracovaných potravín, ktoré sú chudobné na živiny) môže zvýšiť riziko vzniku depresie. Podobne, ako aj naše telo potrebuje dostatok živín, tak aj mozog potrebuje živiny na to, aby správne fungoval.
Dá sa alergia a intolerancia na potraviny zmierniť alebo s nimi musíme žiť do konca života?
Alergia na potraviny sa dá zmierniť tým, že vynecháme potravinu, na ktorú sme alergickí. Inak s ňou musíme žiť do konca života. S potravinovou intoleranciou je to tak, že pokiaľ vynecháme škodlivú potravinu a telo sa nám vyčistí, môžeme danú potravinu opätovne zaradiť do jedálnička, ale v menšom množstve. Je to však individuálne, u niekoho to môže byť záležitosť nie niekoľkých mesiacov, ale aj rokov.
Pociťujú klienti zo začiatku diéty abstinenčné príznaky?
Áno, je to ako začarovaný kruh. Pri potravinovej intolerancii, môžeme byť svedkami akýchsi intolerančných, alebo tiež „abstinenčných“ príznakov po vypustení „škodlivej“ potraviny z jedálnička. To znamená, že ak dôkladne vylúčime danú potravinu, môže sa dostaviť dočasné zhoršenie stavu a dochádza k intenzívnejším prejavom príznakov. Telo si vyslovene danú potravinu žiada, aby sa “necítilo zle”.
V tomto prípade nesmieme naše telo počúvať. Pri pokračujúcom vylúčení potraviny, sa abstinenčné príznaky obvykle začnú vytrácať. Je to podobné, ako keď dlhoročný konzument kávy, čaju, s ich konzumáciou zo dňa na deň prestane. Alebo keď fajčiar prestane fajčiť. Mnohí z nás vieme, o čom hovorím.
Aká býva úspešnosť klientov pri diéte a čo by im podľa vás mohlo pomôcť dodržiavať diétu?
Ja môžem z vlastnej skúsenosti povedať, že úspešnosť je 100%. Samozrejme pokiaľ klient dodržiava diétu. Ale na to sa pri kontrole príde. Stalo sa mi to len zopárkrát. Väčšinou si klienti uvedomujú, že danú zmenu robia pre seba a svoje zdravie a nie pre mňa. Čo im jednoznačne pomáha, tak je to to vzorový jedálniček, stručný zoznam povolených potravín, prípadne informácia, kde dané potraviny môžu zohnať. Lebo ak je tam viacero potravín, ktoré musia vylúčiť a nahradiť inými, tak majú z toho poriadny „guláš“ a nevedia sa zorientovať v nových potravinách.
Takže klienti odo mňa odchádzajú so vzorovým jedálničkom na 2 týždne (aj s obmenami), so zoznamom, kde všade a v akej forme sa daná „škodlivá“ potravina nachádza a čím ju môže nahradiť.
Aké najpozitívnejšie zmeny vaši klienti po vysadení potravín zaznamenali?
Najčastejšie som sa stretla s tým, že prestali pociťovať únavu. Potom to boli najmä odstránenie tráviacich ťažkostí ako nafukovanie, zápcha a neskôr to bolo zlepšenie kvality vlasov, nechtov a aj kože. No, v konečnom dôsledku mi povedali, že sa im aj vyčistili chute a mnohé potraviny, ktoré predtým konzumovali často im teraz takmer vôbec nechutia. A vtedy viem, že nové stravovanie je už pre nich úplne v pohode.
Ing. Janka Trebulová
Výživová poradkyňa
Absolvovala som Strednú zdravotnícku školu v Trenčíne odbor zdravotnícky laborant. V štúdiu som pokračovala na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre v odbore Vedecká výživa ľudí. Patrím medzi prvých absolventov v tomto odbore. V diplomovej práci som sa venovala výžive diabetikov.
Som žena, manželka, mama a certifikovaná výživová poradkyňa. Od roku 2018 pomáham ľuďom nájsť si nový spôsob stravovania pri potravinových intoleranciách.
Moja vlastná cesta zbavenia sa ekzému pomocou stravy ma inšpirovala v hľadaní hlbších súvislostí medzi jedlom, našimi emóciami a zdravotnými problémami. Z osobnej skúsenosti viem, že to nie je iba o strave, ale aj o našom vlastnom nastavení a postojoch, ktoré nás často brzdia od možnosti uzdraviť sa. Som autorka knihy Z lásky k vlastnému telu – dovoľte jedlu stať sa vaším liekom >>>, ktorá ukazuje spôsoby ako vnímať svoje telo a dopomôcť si stravou k lepšiemu spôsobu stravovania.
Dnes inšpirujem ľudí prostredníctvom môjho blogu, knihy, e-bookov, videí a poradenstva >>>. Delím sa o svoje skúsenosti, aby každý mohol dovoliť jedlu stať sa jeho liekom. ich ceste za zmenou stravovania.