Predsudky a prekážky: 6 strašiakov pri zmene stravovania

Veľmi dobre poznám pocit nafúknutého brucha po jedle, nepríjemný pocit úzkosti či začínajúcej únavy sprevádzaného ťažkým pocitom nemôcť sa poriadne nadýchnuť. Viem presne, aké to je. Nájsť odpovede na otázky čo mi vlastne škodí? Asi to bolo tou kombináciou jedla. Dám si Ibalgin, bude mi lepšie alebo to rozdýchate bez lieku s pocitom, že to časom prejde.

Viacerí poznáme možnosti súčasného zdravotníctva. Možno aj vy si pripadáte ako balíček, ktorý ma stále zlého adresáta: od všeobecného lekára na gynekológiu, z gynekológie na endokrinológiu, odtiaľ ku gastroenterológovi na kolonoskopiu alebo gastrofibroskopiu a odtiaľ ku kožnej lekárke. A v niektorých prípadoch sa nič nezistí.

Sama poznám scenár škrečkovského kolieska, kedy sme v kolobehu, z ktorého je ťažké vystúpiť . Pripadáte si STRATENÍ, už vlastne ani neviete či ste na správnom oddelení a na otázku: ,,Čo mi teda je?“ dostanete recept s liekmi, ktoré máte užívať tri mesiace a potom sa ukázať.

A možno ste sa aj vy pristihli, ako ste svoje príznaky googlili na internete, LEBO…

1. Stále neviete, prečo vám je po jedle zle

2. Máte ekzém, bolesti brucha, nepravidelnú stolicu a neviete, kde je pes zakopaný?

3. Neveríte, že by ste sa mohli vyliečiť inak ako liekmi

ALEBO

4. Máte potvrdenú precitlivelosť na potravinu, ale neviete čo jesť.

5. Snažíte sa dodržať diétu, ale rodina alebo kamaráti majú neprimerané poznámky.

6. Neviete ako kombinovať jedlá, aby to bolo chutné?

 

No, je toho viac než dosť! Poďme sa teda pozrieť na problém jeden po druhom.

Nebudem vám hovoriť, aké bolo ľahké prísť na koreň problému, pretože nie, ľahké to nebolo, ako sa môžete dočítať v mojom eBooku Zbavená ekzému pomocou stravy. A určite nie je dobré ignorovať vyššie zmienené príznaky. Zdravie máme iba jedno.
 
 
Áno, je potrebné sledovať sa a prísť na podstatu veci. Pokiaľ máte pocit, že vám lieky iba vypínajú ten malý alarm, ktorý sa vo vás ozýva, je potrebné sa spýtať samých seba, čo vám ten alarm chce povedať a či si tým vypínaním viac neškodíte?
 
Ja samozrejme v žiadnom prípade netvrdím, aby ste teraz všetky lieky zahodili do koša a poďme sa tváriť, že to ide bez nich. To vôbec nie. Sama som kvôli intolerancii na laktózu mala vredy na črevách a musela som užívať lieky, ktoré mi ich pomáhali odstrániť.
Pokiaľ sa chcete začať stravovať inak, musíte sa častokrát popasovať s viacerými nepríjemnými faktormi ako vlastná myseľ, lekári, rodina a ich postoj k novej strave, neprimerané poznámky a otázky okolia.

Nové stravovanie prináša iný rozmer, iný pohľad na jedlo bez ohľadu na to či inklinujete k vegánstvu, milujete ryby alebo ste všežravec ako ja 🙂

Keď som sa úspešne zbavila ekzému, začala som na sebe pozorovať zmeny, novým jedlom sa mi zmenili chuťové bunky a mohla som si konečne dovoliť v lete nosiť tričká s krátkym rukávom, keďže môj ekzém mal ložiská na lakťoch.

 

Photo by pixabay
Photo by pixabay

ROZPOZNANIE PROBLÉMU

Keď dlhodobo konzumujeme potraviny, ktoré naše telo netoleruje, organizmus si ako obranu začne tvoriť IgE protilátky v prípade alergie a IgG protilátky v prípade oneskorenej imunitnej reakcie nazývanej aj potravinová intolerancia alebo IgG senzitivita. Ak máte potravinovú alergiu, prejavy sú zvyčajne okamžité. Pri potravinovej intolerancii sú ale príznaky oneskorené a nemusia sa prejaviť hneď. Niekedy sa dokonca prejavia až do 72 hodín od skonzumovanej potraviny, na ktorú si naše telo tvorí neznášanlivosť.

ÚROVEŇ NAMERANÝCH IGG PROTILÁTOK SA MÔŽE MENIŤ

Všetci dobre vieme, že stres je spúšťač mnohých ochorení a zápalových procesov. V súčasnosti sme mu vystavení viac než bežný človek v minulosti. Často žijeme v prostredí plnom emočných toxínov. Denne na nás útočí stres. Jeho dôsledkom sú emócie ako strach, úzkosť, preto sa z drene nadobličiek uvoľňuje adrenalín a noradrenalín. Telo je v situácii BOJ alebo ÚTEK. Toto emočné vypätie sa skôr či neskôr podpíše na našom zdraví. Navyše, nevieme si 100% overiť ako boli pestované potraviny, ktoré jeme. Ak boli pestované na poli plnom pesticídov, naše telo si začne ako obranu voči týmto potravinám vytvárať protilátky. V mojom reporte mi vyšla ryža ako hraničná potravina, ktorú som po zmene stravy dva roky nekonzumovala. Nahrádzala som ju inými bezlepkovými obilninami. Po dvoch rokoch som ju opätovne zaradila do jedálnička, aby som si mohla z ryžovej múky vypestovať kvások a začať piecť, ale ekzém sa už nevrátil. Musím ju však často obmieňať a jesť striedmejšie, než v minulosti.

ŽIVOT BEZ LIEKOV

Už vyše niekoľko rokov som bez liekov. Nemusím chodiť ku kožnej lekárke po kortikoidy a iné medikamenty,. Upravila sa mi pleť, zmizla mi väčšia časť akné. Naučila som sa počúvať vlastné telo. A keď ma aj zabolí brucho, viem už hneď odhadnúť, čo spôsobilo tu bolesť,. Dokážem rozpoznať či to bola nejaká konkrétna potravina alebo zlá kombinácia jedál. Každý z nás má iné dôvody, prečo chce zmeniť stravovanie, vyššie uvedené dôvody sú moja priorita. A keď príde na mňa lenivosť, nevôľa čokoľvek uvariť, vždy si spomeniem na cestu, ktorú som absolvovala.

Dnes: Som vďačná za to, čo som zmeniť mohla

Vaše zdravie stojí za to, aby ste mu dali to, čo potrebuje a zbavili ho toho, čo mu ubližuje.

Poďme sa teda pekne pozrieť na predsudky a obavy zo zmeny stravy:

 

Stále neviete, prečo vám býva po jedle zle

Ak vám potravinové alergie vyšli negatívne alebo ste vylúčili z jedálnička potraviny, ktoré vám robila problém a váš zdravotný stav sa nezlepšil, stojí za zváženie vyskúšať test potravinovej intolerancie. Osobnú skúsenosť mám so Sepea Elisa Screen 200+, ktorý testuje viac ako 200 potravín z kapilárnej krvi. Keď som vylúčila všetky potraviny (viac ako 30), ktoré mi spôsobovali v tele zápal, do dvoch mesiacov mi zmizol ekzém.

Prekážku viete zdolať tak, že zistíte, čo vám škodí.

 

Máte jeden z príznakov: kožné problémy, gastrointestinálne ťažkosti, migrény, reumatoidnú artritídu, problémy s otehotnením, nadváhu a pod.

Pokiaľ máte niektorý z vyššie uvedených príznakov je viac ako jasné, že niečo v tele nie je v poriadku.
Viem, aké to je ťažké odsledovať si, z čoho presne to môže byť alebo ktorá potravina je tá, čo vaše telo dráždi. Potravinová intolerancia má oproti potravinovej alergií oneskorené prejavy.


Pamätám si, ako som si raz v nedeľu kúpila pistácie, ktoré som hneď po príchode domov začala jesť. Zjedla som ich asi päť, keď som sa pri tej šiestej išla zblázniť od toho, ako ma príšerne začal svrbieť ekzém. Už vtedy som tušila, že mi niektoré druhy orechov škodia a report mi to po čase iba potvrdil.

Akýkoľvek z vyššie uvedených a po jedle opakujúcich sa príznakov stojí za vašu pozornosť.

 

Neveríte, že by ste sa mohli vyliečiť inak ako liekmi

Osobne mám za sebou päťročnú liečbu kortikoidmi, dlhodobo som už od detstva užívala lieky antihistaminiká, absolvovala som nákladnú liečbu na ekzém v zariadení, ktoré bolo imitáciou mŕtveho mora so slaným morským roztokom a solárnym svetlom. Celá procedúra spolu s kortikoidnou liečbou zabrala na pol roka a vždy som sa od lekárky vracala s novým receptom a lokálnymi prípravkami.


S odstupom času a na základe vlastnej skúsenosti môžem povedať, že môj problém sa iba zakrýval a neliečil, zaťažoval mi pečeň, ktorá nemohla správne detoxikovať a oslabila mi viaceré orgány.


MOJA RADA:

Keď nevyskúšate, nezistíte!


Nemusíte ihneď zanevrieť na lekárov. Ja som si svoju cestu vybrala sama, pretože niekde tam v kútiku duše som nebola presvedčená o tom, že to čo som doteraz robila bolo správne.

 

Možno ste aj vy zapochybovali o liečbe stravou bez liekov. Aj ja som pochybovala, keď som prvé dva mesiace držala diétu a kontrolovala si lakte. Výsledky ukázali svoje. Nemôžeme chcieť, aby zmena prišla okamžite. Obzvlášť, keď sme telo dlhý čas ignorovali.

 

Ekzém pred eliminačnou diétou a počas nej.

Máte potvrdenú citlivosť na potravinu, ale neviete, ako správne nahrádzať potraviny

Pokiaľ ste absolvovali testovanie potravinovej intolerancie, nezameriavajte svoju pozornosť na to, čo vám škodí, ale na to, čo jesť môžete.

Spravte si z nevýhody výhodu.

Ako nahrádzať jednotlivé potraviny vysvetľujem vo svojom ebooku Zatočte s potravinovou intoleranciou.
Viem, že vám možno rezonuje v hlave chuť dobrého jedla, ktorého by ste sa v mene zdravia mali vzdať. Uvedomte si ale, že vy sa nemusíte vzdávať celého jedla, ale iba istej časti, ktorú jedlo obsahuje (napr. múka na zahustenie, smotana na zjemnenie a pod.)

Samozrejme pokiaľ vám v reporte vyšlo, že nemôžete žĺtok a bielok, je vysoko pravdepodobné, že praženicu nenahradíte, ale naučíte sa pripravovať si iné raňajky. 🙂

Zvyk je železná košeľa, ktorej sa ťažko vzdávame a sme presvedčený, že s novým jedlom to nebude ono. Pokiaľ viete, čo môžete jesť, buďte kreatívni a začnite experimentovať. Možno vám to zo začiatku nepôjde ako by ste si predstavovali, ale nepáľte hneď mosty. Buďte trpezliví a vytrvajte!

 

Snažíte sa dodržať diétu, ale rodina alebo kamaráti majú neprimerané poznámky

Je dôležité si uvedomiť, že  reakcie nášho okolia často vychádzajú z ich vlastných strachov, obáv a predsudkov. Pokiaľ počúvate komentáre od svojej rodiny alebo kamarátov na adresu vášho stravovania, je to ťažké. Hlavne na začiatku človek potrebuje pochopenie a podporu zo strany svojho okolia.

Možno rovnako ako vy tápete zo začiatku so svojím novým zvykom, aj oni sa môžu brodiť s niečim iným, čo vám zrkadlia:

Jednoducho svoj potlačený strach a traumy projektujú do vášho prípadného zlyhania alebo úspechu z vytrvalosti.

 

Je dôležité si uvedomiť, že je to iba ICH NÁZOR.


Skúste sa nehnevať preto na nich, pokiaľ sa medzi vami nájdu výmeny názorov. Ideálne by bolo, pokiaľ by ste sa o tom ako dospelí ľudia mohli porozprávať a vysvetliť im, prečo to robíte a požiadať ich o rešpektovanie vášho rozhodnutia, ale nie v každej rodine to ide.


MOJA RADA:

Keď idete na návštevu k rodine, vopred sa informujte, čo sa bude pripravovať na obed a pokiaľ sa pridáva potravinová zložka čo vám škodí, napr. pšeničná múka na zahustenie polievky alebo mlieko, požiadajte aby vám odobrali jednu porciu ešte predtým, než sa tam uvedené potraviny zamiešajú. Takto budete mať istotu, že sa najete podľa svojej diéty a zároveň neurazíte druhých.

Tekvicový prívarok zahustený tapiokovým škrobom

Pokiaľ nie sú ochotní urobiť takýto ústupok, prineste si vlastné už uvarené jedlo.

 

Hľadajte pochopenie u svojich priateľov. Veľakrát sú to však práve kamaráti, pre ktorých môžete byť terčom uštipačných poznámok. Niekedy aj taká vec ako zmena stravy je skúška ohňom priateľstva. Zistíte, kto pri vás v ťažkých chvíľach stojí. Zmena stravy je nová cesta, na ktorú sa treba pripraviť, ale ktorej sa rozhodne netreba báť. 🙂

 

Neviete ako kombinovať jedlá tak, aby to bolo chutné

Keď už zistíte, čo nemôžete jesť, môže vám v hlave behať kopec otázok

 

Dodnes sa s podobnými otázkami stretávam. Moje každodenné stravovanie ma doviedlo k hľadaniu alternatív a inšpiratívnemu vareniu, aby sa jedlo mohlo stať aj vaším liekom. Napísala som preto pre vás eBook s viac ako 50 receptami pri potravinových intoleranciách.

Vždy je totiž možné nájsť alternatívu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie inšpiratívne články

Stretávajme sa na Facebooku:

Sledujte ma na Instagrame

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.

Objavte možnosti ako variť a piecť bez lepku.

Ako variť a piecť bez lepku - Sprievodca bezlepkovými múkami

Vaše osobné údaje (meno, e-mailová adresa) sú u mňa v bezpečí a budem (DARAKO s.r.o., Sokolíkova 5, Bratislava, 84101, IČO 53 303 229) ich na základe vášho súhlasu spracovávať podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislatívy.
Stlačením tlačidla vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním potrebným pre zaslanie eBooku a ďalších noviniek odo mňa, ktoré se budú týkať súvisiacej témy.

Svoj súhlas môžete kedykoľvek odvolať kliknutím na tlačidlo ODHLÁSIŤ v každom zaslanom e-maili.