Dám si tabletku, to prejde!

Milujem pozeranie českých filmov či už staré klasiky alebo nové. K ním patrí samozrejme nejaké dobré vínko a nohy vyložené na gauči. Prikrytá perinou sledujem Bestiář v hlavnej úlohe s Danicou Jurčovou (Karolínou), ktorá randí v luxusnej reštaurácií s ministrom Dobrým v prevedení Mareka Vašuta. Keď vidí ako minister Dobrý už druhú tabletku zapíja vínom pýta sa ho:

,,Už bereš druhej prášek. Na co to máš?“

,,Hm, na všechno. Ten před jídlem byl na trávení a tenhle na vyprázdnění.“

Že to poznáte? Ešte donedávana zamestnaná v korporáte som často počúvala medzi kolegyňami otázky typu:

,,Nemáš prosím Ťa Ibalgin alebo niečo? Ide mi hlavu roztrhnúť!“

,,Jasné, chceš iba jeden?“

 

Keď sa na tento scenár pozerám spätne, aj ja som ešte 6 rokov dozadu v kabelke nosila jeden balíček paralenu, antihistaminiká, kortikoidnú masť na ekzém a keby niekto potreboval, vedela by som ho svojim farmaceutickým arzenálom zásobovať aspoň na 3 dni.

 

Tabletky na všetko

Z vety ,,nemáš niečo proti bolesti…?“ sa stala doslova mantra. Dnes máme tabletky na bolesť hlavy, zubov, menštruácie, žalúdka, chrbta, na počatie dieťaťa, proti počatiu dieťaťa, skrátka repertoár od nevidím do nevidím. Od bielej tabletky po ružovú.

Ľudia sú tak nejak naučení neriešiť: Prečo ma dnes bolí hlava? Pil som dostatočne? Nemajú čas spýtať sa samých seba či ten boľavý chrbát nie je z toho, že 2 hodiny sedia za počítačom bez toho, aby vstali, poprechádzali sa.  Neriešia či ekzém nie je znamenie toho, že niečo telu škodí alebo majú príliš zaťaženú pečeň. Nemajú čas pýtať sa čo je príčinou, a často vidia iba dôsledok problému.

 

S pravidelnosťou opakujúca sa bolesť sa stane rituálom, z rituálu zvyk, až  sú naučení vnímať svoju bolesť ako samozrejmosť, ktorá je normálna, pretože už si ani nepamätajú stav bez tiaže.

Ľudia berú ako bežnú záležitosť, že bolesť sa tlmí liekom a príznaky sa majú odstrániť, aby bolo zase všetko v poriadku. Zakryť problém buď oblečením alebo ideálne tabletkami.

 

Pokiaľ dostanú lieky, čo im príznaky odstránia nastáva všeobecné dobro pre všetkých ako pre doktora, lekárnika tak pre pacienta. Po čase zostarnú a lieky sa stanú najlepšími kamarátmi, ktorých však musia pravidelne zo svojho nízkeho dôchodku kupovať ako chlieb. Už nevedia kde je problém, nezaujíma ich to, lebo prídu ďalšie starosti a ďalšie bolesti. Na jednu bolesť sa nabaľuje ďalšia a človek chce nájsť únikový východ z tejto situácie.

Aj ja som bola ešte donedávna chytená do pasce bezmocnosti, kedy som nevyriešené citové problémy riešila PERSENom, ekzém kortikoidmi a bolesť žalúdka paralenmi.

 

A potom nastal moment, kedy som sa samej seba začala pýtať:

MUSÍ TO TAKTO STÁLE BYŤ? AKÁ JE PRÍČINA PROBLÉMU?

 

Čo sa vlastne muselo stať, aby som si uvedomila, že zdravie máme len jedno?

Veľmi ma ovplyvnil život mojej donedávna žijúcej babičky. Vedela som, že tak ako dopadla ona, ja teda dopadnúť nechcem.

 

Babička sa dožila krásneho veku, prežila 2 onkologické ochorenia a s vyoperovanou maternicou a žalúdkom sa dožila 90ich rokov. Avšak jej život bol iba akýmsi umelým predĺžením života, ktorý okolo kvality ani len nekráčal.

 

Denne jedla tabletky na trávenie (čo bolo pochopiteľné, keďže nemala žalúdok), na stolicu, na tlak, na srdce. Lieky sme jej museli  zháňať až v Rakúsku, keďže na Slovensko sa v určitom čase prestali dovážať. Vďaka všetkým týmto liekom sa dožila naozaj krásneho veku, ale čo je to za život, keď človek chodí po doktoroch, je odkázaný na pomoc druhých a zakaždým odchádza s inou diagnózou a iným receptom, pričom míňa posledné peniaze na lieky?

 

Čo je to za život, keď človek chodí po doktoroch, je odkázaný na pomoc druhých a zakaždým odchádza s inou diagnózou a iným receptom, pričom míňa posledné peniaze na lieky?

 

Keď sa dnes ráno budím, som šťastná a vďačná, že som sa na začiatku svojej cesty nevzdala a môj život dokážem prežiť bez liekov, bez kortikoidov, bez antihistaminík. Samozrejme, peľová alergia mi úplne neprešla a vždy prvé dva aprílové týždne nosím armádu vreckoviek a svrbia ma oči, ale tie prejavy zmiznú do dvoch týždňov. Telo sa mi aj vďaka dobrovoľnej detoxikačnej liečbe vyčistilo.

 

Som vďačná, že som na začiatku svojej diéty povedala NIE starým návykom a dočasné zbohom potravinám, ktoré mi škodili.

 

Musela som ale aj ja niečo zmeniť. V prvom rade som chcela poznať pravdu o svojom tele, chcela som poznať súvislosti medzi mojimi myšlienkami, stresom, jedlom a akú rolu tu ekzém zohráva.

 

  • Môžem chodiť s krátkym rukávom medzi ľudí. Nepotrebujem sveter ani kortikoidy.
  • Môžem zjesť, čo mi chutí. Nepotrebujem tabletku, čo by zmiernila alergický prejav.
  • Môžem sa najesť do sýtosti. Nepotrebujem liek proti bolesti brucha.

Presne o tomto je život po zmene stravovania. Je to o slobode, o chuti žiť, o možnosti najesť sa bez nafúknutého brucha.

 

Samozrejme, aj ja sa občas chytím do pasce a keď ma chytí chrípka, kúpim si vitamíny na podporu imunity. Niektorým veciam zbohom ani ja zatiaľ neviem dať.

 

Zmena stravy ide ruka v ruke so zmenou zmýšľania. Nie je to obmedzenie toho čo máme radi, je to zamedzenie prísunu toho, čo nám škodí a jeho nahradenie.

 

Zo začiatku diéty máte pocit, že nemôžete nič jesť. Cítite neustály hlad a náhrada stravy sa môže zdať ako veľké vykročenie z komfortnej zóny a hlavne obeta v mene zdravia. Začína sa ozývať hlas strachu, ktorý hovorí: ,,Toto celé nemá zmysel, to nezvládneš! Všetci jedia normálne veci, len ty nie.“

 

Ja som si tiež prešla obdobím začínajúcej diéty, kedy som mala pocit, že môžem jesť jedine vyprážaný vzduch, skrátka a dobre mala som pocit, že sa v tomto štádiu nenajem.

 

Dnes som zdravá. Vďačím tomu svojej pevnej vôli a odhodlaniu vyliečiť sa z ekzému a hľadaniu príčiny.

 

Zdravie je to najcennejšie, čo máme, nie nadarmo nám vždy keď sme o rok starší prajú: Veľa zdravia! Dostali sme ho len jedno a je potrebné ho chrániť a venovať mu pozornosť.

 

Cesta k pevnému zdraviu a hlavne k odhaleniu skutočnej príčiny nebýva jednoduchá, človek musí investovať veľa energie, vôle, sebazaprenia, zodpovednosti, športovania, aby mu to zdravie slúžilo a bolo mu vďačné.

 

Ale AKO TO DOSIAHNUŤ?

Zmena nastáva hlavne vtedy, keď si pripustíme možnosť, že zdravie sa dá budovať aj inak ako pomocou liekov a keď sa rozhodneme, že túto zmenu chceme.

Ja som sa pred dvomi rokmi rozhodla, že pre svoje zdravie urobím čokoľvek a dnes to vo svojom eBooku učím ďalších ľudí. Táto cesta nebola jednoduchá a neprinášala vždy vydláždené chodníky. Bolo nutné tomuto rozhodnutiu podriadiť veľa vecí, obmedziť návštevy viacerých reštauračných zariadení, študovanie alergénov na jedálnom lístku, čítanie etikiet v BIO potravinách, dohľadanie si informácií na internete.

 

Ale každá zmena so sebou prináša ďalšie zmeny a mojím cieľom bolo alternatívne pomocou stravy zbaviť sa ekzému, čo sa mi podarilo. Prišla som opätovne ku krásnej pokožke bez červených svrbivých ložísk.

 

Som žena, ktorá sa rozhodla zobrať zdravie do svojich rúk a zbaviť sa zdravotných problémov pomocou stravy. Už viac ako dva roky nahrádzam potraviny, ktoré mi škodia. Mojou vášňou je varenie, vymýšľanie nových receptov pre ľudí, ktorí trpia potravinovými intoleranciami a alergiami. Som autorka eBookov: Zatočte s potravinovou intoleranciou - Nahraďte stravu, ktorá vám škodí a zbavte sa zdravotných problémov >>, Zbavená ekzému pomocou stravy a Ako variť a piecť bez lepku. >> Vďaka mojim skúsenostiam sa naučíte variť a nahrádzať potraviny, ktoré Vám spôsobujú ťažkosti a hlavne si vysvetlíme, čo čím nahrádzať, aby ste si svoje jedlá vedeli naozaj vychutnať. Viac o mne si prečítate tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.