Vytrvalosť, neopúšťaj ma!

Poznáte ten pocit, keď si dáte predsavzatie, že sa budete niečomu venovať a nakoniec to pohorí a skončí iba ako myšlienka a sen v hlave, ktorý sa neuskutoční?

 

Mňa pri tejto príležitosti napadajú novoročné predsavzatia. V januári roku 2018 nás na FIT joge v Yoge House bolo s lektorkou 28, vo februári okolo 15 a v auguste len 7. Viacerých jednoducho vytrvalosť opustila alebo oni opustili ju?

 

Samozrejme, sme len ľudia, priority máme každý iné a rovnako aj dôvody, prečo niekedy vytrváme a prečo zlyháme.

 

Keď som v roku 2016 prestala jesť všetko, čo mi škodilo, ľudia sa na mňa pozerali ako na nesvojprávnu, ako na človeka, ktorý robí veci inak. Veľa razy som sa stretla s nepochopením a táto cesta nebola jednoduchá, ako popisujem v mojom eBooku. Ja som však vedela, prečo to robím, aj keď to malé svetielko na konci tmavého tunela sa ku mne spočiatku nepribližovalo… po čase som prišla na to, že to ja sa musím priblížiť k nemu.

 

Držíš diétu? A na čo?

Možno ste sa aj vy stretli s tým, že odhodlanie, ktoré vo vás zasialo presvedčenie, že vaša cesta je správna, vám pošliapalo práve vaše okolie, ktorému ste ležali v žalúdku. Zo začiatku sú žartíky prípustné, ale po čase je to už nepríjemné a človek sa cíti osamelo, že nenachádza podporu v okolí.

 

Podobný príbeh som zažila aj ja, keď známi, ktorých som v minulosti nazývala priatelia sa mi snažili hádzať pod nohy slovné polená, keď som sa snažila stravovať podľa toho, ako som to cítila. Ľuďom som však ležala v žalúdku možno aj preto, že som stále niečo jedla a málo priberala.

 

Boli to práve ženy, ktoré som svojou vytrvalosťou odolávať jedlu, čo mi škodí, vytáčala do nepríčetnosti a mali potrebu ma zhadzovať a komentovať pomaly každé moje zjedené sústo.

 

Ako som sa neskôr dozvedela, tie, ktorým som ležala v bruchu najviac, sa svoju nadváhu snažili zhodiť v letných mesiacoch v posilňovni a pomocou krabičkových diét, ktoré ako sa po lete ukázalo, neboli príliš efektívne.

 

Poučenie

To, že si od okolia vypočujete slovné ponižovania, ešte neznamená, že sú pravdivé.

 

Ako ste mohli vidieť v mojom prípade dievča, ktoré sa ma snažilo zhodiť, malo problém samo so sebou a moja strava, nech bola akákoľvek, nebola problémom. Jednalo sa o zrkadlenie toho, čo tá osoba nemala v sebe spracované. Závisť? Túžbu vedieť odolať jedlu? Nízke sebavedomie? Niekedy musíme byť trochu psychológmi, aby sme slovné urážky vedeli správne interpretovať a odosobniť sa od ich slovného kontextu.

 

Buďte zodpovední za svoje činy

Zodpovednosť je práve to krásne slovo, ktoré by malo byť kľúčom nielen k lepšiemu zdraviu, ale podľa mňa aj k existencii na celom svete. Vyberajte si zodpovedne, čo budete zajtra jesť, pripravte sa na večerné hlady a hlavne si uvedomte, že za to, čo ste zjedli, ste zodpovední práve vy sami a nikto iný.

 

Keď som pomaly začala zapracovávať potraviny, ktoré boli označené ako hraničné, začala som s ryžou a potom so zemiakmi. Urobila som to celkom rafinovane. Keďže môj priateľ je môj pravý opak, kupuje si všetko to, čo ja nemôžem. Ja som pre neho ideálna partnerka, lebo mu nikdy nezjem jeho obľúbené syry a marlenku, ktorých sa nevie dojesť. 😏

 

Keď si kúpil solené čipsy, neodolala som a dala som si len jeden, o 2 dni som si ich dala 2 a postupne som zvyšovala dávku, aby si telo postupne zvyklo na potravinovú zložku, ktorú dlho nemalo. Tie čipsy mi tak veľmi zachutili, že vždy keď išiel z roboty som mu telefonovala, aby si ich pre seba nezabudol kúpiť (zámienka) a samozrejme, že keď ich kúpil, ja som mu z nich jedla.

Vždy, keď som išla cez obývačku, z misky na mňa doslova pokrikovali a ja som mala čo robiť, aby som ich všetky s prepáčením nezožrala 😋

Keď som už mala pocit, že by som ich jesť nemala, hnevala som sa na môjho priateľa, že ich kúpil a pokúšal ma. Miesto toho, aby som si sama sebe priznala, že som ho vlastne o ich kúpu priamo požiadala, radšej som hádzala zodpovednosť na neho.

Zemiakové čipsy

 

Poučenie

Za naše stravovanie sme si zodpovední my sami a nikto iný. Môžeme požiadať ľudí, s ktorými bývame alebo žijeme, aby nás neprovokovali, ale ruku za jedlom načahujeme nakoniec my a nikto iný.

 

Neplačte za tým, čo nemôžete. Nahraďte to!

Pokiaľ chceme zmenu, musíme vždy začať sami od seba, nikto to za nás neurobí. Tak ako aj zemiaky, nie sú to jediné, čo sa dá nahradiť, tak aj iné potraviny majú svoju náhradu, ide len o to vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a experimentovať.

 

Keď som chodila s mojim priateľom do kina, kupoval si pukance, ktoré chrúmal počas filmu. Keďže v mojom reporte mi kukurica vyšla ako zvýšená potravina, nejedla som ju a musela som sa naučiť povedať nie pukancom a čipsom nachos. Zo začiatku som to podceňovala a nenosila som si do kina nič, neskôr som sa naučila kupovať si čipsy zo zelených banánov PLATANOS, ktoré sú vernou kópiou klasických solených zemiakových čipsov alebo som pojedala Haribo medvedíkov.

Čipsy zo zelených banánov PLATANOS

 

Poučenie

Nepozerajte sa dozadu a neriešte to, čo bolo. Vždy sa dá nájsť náhrada a možnosť vydať sa po ceste, ktorá je prípustná pre naše zdravie.

 

Je to len o výbere. Ako nahrádzať jednotlivé potraviny, učím v eBooku Zatočte s potravinovou intoleranciou – Nahraďte stravu, ktorá vám škodí a zbavte sa zdravotných problémov.

Pozerajte sa dopredu a vytrvajte!

Veľakrát by sme chceli, aby sa zmena udiala za deň, aby sa cesta, po ktorej kráčame skrátila, ale keby nebolo toľko zlého, nebolo by ani toho dobrého.

 

Predtým než som sa vydala svojou cestou som musela každé 4 mesiace chodiť na kolonoskopické vyšetrenia, nakoľko som mala vredy na črevách a musela som brať tabletky na ich elimináciu. Bolo to v rokoch 2008/2009, kedy mi bola potvrdená intolerancia na laktózu. Mala som na výber: prestať konzumovať mlieko alebo toto vyšetrenie absolvovať opätovne. Hádajte, čo som si vybrala?

 

Poučenie

Všetko zlé je na niečo dobré a aj minulosť, ktorá je bolestivá nás posúva ďalej. Hľadajte pravdu o sebe, tešte sa z každého dňa a neberte svoju zmenu ako utrpenie, ale ako cestu, na ktorú keď sa časom obzriete, budete na seba pyšní!

 

Držím vám palce! 🙂

Som žena, ktorá sa rozhodla zobrať zdravie do svojich rúk a zbaviť sa zdravotných problémov pomocou stravy. Už viac ako dva roky nahrádzam potraviny, ktoré mi škodia. Mojou vášňou je varenie, vymýšľanie nových receptov pre ľudí, ktorí trpia potravinovými intoleranciami a alergiami. Som autorka eBookov: Zatočte s potravinovou intoleranciou - Nahraďte stravu, ktorá vám škodí a zbavte sa zdravotných problémov >>, Zbavená ekzému pomocou stravy a Ako variť a piecť bez lepku. >> Vďaka mojim skúsenostiam sa naučíte variť a nahrádzať potraviny, ktoré Vám spôsobujú ťažkosti a hlavne si vysvetlíme, čo čím nahrádzať, aby ste si svoje jedlá vedeli naozaj vychutnať. Viac o mne si prečítate tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.